Як змінилося оподаткування угод з нерухомістю у 2022 році?

За давньою українською традицією законодавці під Новий рік підготували низку подарунків платникам податків, одним із яких стала зміна підходу до оподаткування доходів фізичних осіб під час продажу нерухомості.

У цій статті ми розглянемо ці нововведення, і розберемо які можливості з оптимізації витрат продавця за угодою з'явилися в 2022 році. Статтю підготував Максим Кобзов, юрист Адвокатського Об'єднання «Домінанта»‎.

Кобзов Максим Олексійович

партнер, адвокат

Нагадуємо, що юридична фірма «Домінанта» пропонує професійний супровід угод з нерухомістю. Ми ретельно перевіряємо договір, особистість забудовника/продавця, оцінюємо ризики та ведемо правові роз'яснення для клієнта. У нас є кваліфіковані юристи з нерухомості в Одесі і Києві.

Використання трьох різних ставок податку

Першою істотною зміною стало використання трьох різних ставок податку 0%, 5% або 18% залежно від кількості угод у календарному році.

Так, перший продаж пільгового об'єкта (квартири або будинки із земельною ділянкою, які перебували у власності продавця більше трьох років), як і раніше, не тягне за собою сплату ПДФО оскільки застосовується 0% ставка.

Другий продаж пільгового об'єкта або перший продаж будь-якої іншої нерухомості оподатковуватиметься 5%.

Нововведенням є застосування податкової ставки в 18% до продажу третьої пільгової нерухомості або другої нежитлового призначення, а також до всіх наступних продажів протягом цього календарного року. При цьому на відміну від перших двох ставок податковою базою буде не повна вартість об'єкта, а лише позитивна різниця між ціною його придбання та вирученою від продажу сумою коштів.

Таким чином, уперше податковим кодексом запроваджується оподаткування чистого прибутку від продажу нерухомості, а не плата з обороту, якою, по суті, є 5% ставка ПДФО.

Не слід забувати і про військовий збір у розмірі 1,5%, який утримується додатково при сплаті ПДФО.

Як правильно планувати операції з нерухомості з урахуванням нової норми оподаткування? Порада юриста

Давайте розберемо можливості правильного податкового планування на конкретному прикладі – продаж квартири з паркінгом та житлового будинку.

Залежно від терміну володіння (більше трьох років) квартира або житловий будинок може бути повністю звільнено від оподаткування і тому доцільно провести такий продаж першим. У такому разі другою угодою має стати менш дорогий об'єкт – паркінг за ставкою 5%. Третьою угодою краще оформити продаж житлового об'єкта, купленого за ціною максимально наближеною до продажної. У такому разі сума податку буде незначною або її зовсім не буде.

Перевірка податкового номера та паспортних даних усіх покупців нерухомості

Багато галасу в пресі наробила новина про те, що з 5 лютого 2022 року податкова нібито перевірятиме майновий стан усіх покупців нерухомості та ледь не даватиме дозвіл нотаріусу на проведення операції. Насправді спільний наказ Міністерства юстиції та Міністерства фінансів має суто технічний характер і жодного додаткового моніторингу фіскальними органами угод не передбачає.

Тепер нотаріус перед проведенням реєстрації права власності покупця на об'єкт нерухомості зобов'язаний надіслати електронний запит до податкової служби з метою отримати підтвердження вірності податкового номера та паспортних даних нового власника. Жодних даних про ціну купівлі або майновий стан покупця до податкової не передається.

Перефразовуючи слова класика — у цьому світі неминучі лише смерть і податки, різниця лише в тому, що смерть не стає гіршою щоразу, коли засідає парламент. Однак, як показано в прикладі вище, застосування елементарного планування при продажі нерухомості дозволить Вам в 2022 році значно заощадити на податкових витратах, а в деяких випадках — уникнути їх повністю.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто