Нові правила гри в сфері оподаткування або життя після впровадження законопроекту 1210

Зміни в частині податку на додану вартість (ПДВ)

Ющенко Олексій Петрович

керівник корпоративної практики, адвокат

 1. Додано нові штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування (РК), які не формують податкових зобов’язань з ПДВ:
 • за порушення граничних строків реєстрації, передбачених п. 201.10 ПК, накладається штраф у розмірі 2% від об’єму поставки (тобто без врахування ПДВ), але не більше 1020 грн;
 • за відсутність реєстрації ПН та РК передбачений штраф у розмірі 5% від об’єму поставки (без врахування ПДВ), але не більше 3 400 грн.

Тобто, під нові штрафи за несвоєчасну реєстрацію будуть підпадати ті ПН та РК, які оформлені та звільнені від оподаткування операції та операції, які оподатковуються за нульовою ставкою.

 1. Нарешті прямо закріплено право податкового кредиту по тимчасовій та додатковій митній декларації за якою сплачено ПДВ.
 2. Встановлюється окремий строк реєстрації зведених ПН для нарахування компенсуючих податкових зобов’язань – протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, в якому вони складені.
 3. Змінився строк для подання заяви для добровільної реєстрації платником ПДВ. Раніше даний строк складав 20 календарних днів. Тепер заяву потрібно буде подати не пізніше, ніж за 10 календарних днів до початку податкового періоду, на який запланована ПДВ-реєстрація.
 4. Скорочується строк подання заяви для ПДВ-реєстрації у разі зміни ставки Єдиного податку (з 5% на 3%) – з 15 календарних днів до 10 календарних днів до початку кварталу, з якого змінюється ставка, а от при зворотній зміні ставки заяву необхідно подавати як і раніше за 15 календарних днів до початку кварталу.
 5. Заяву для ПДВ-реєстрації треба буде подавати тільки в електронній формі. Але заява, подана новоствореними суб’єктами господарювання під час державної реєстрації, розглядається в ті ж строки і в тому ж порядку, як і заява, подана діючими суб’єктами господарювання.
 6. Перереєстрація платника ПДВ у зв’язку зі зміною назви (крім перетворення) буде здійснюватися без подання заяви платником ПДВ, на основі даних з ЄДР. Якщо перереєстрація з перетворенням, то вона здійснюється на основі заяви платником ПДВ. Причому якщо такий платник не подасть заяву в установлений строк, його ПДВ-реєстрація буде анульована.
 7. Із бази виключаються суми, які отримані платником ПДВ у якості компенсації упущеної вигоди за рішенням суду (через невиконання або неналежне виконання договірних зобов’язань контрагентом) (п. 188.1 ПК).
 8. Базою оподаткування для товарів (послуг), які передаються у рамках посередницьких договорів, є вартість таких товарів (послуг) (п. 189.4 ПК).
 9. Операції з ввозу на територію України електрогенераторів, електричних трансформаторів виключаються з переліку пільгових, а, отже, за ввезення таких товарів доведеться сплатити ПДВ.
 10. Повернута нульова ставка оподаткування ПДВ операцій з експорту сої та рапсу.
 11. Можливість застосування касового методу обліку ПДВ буде розповсюджуватися і на операції з виконання підрядних будівельних робіт як на підрядників, так і на субпідрядників (п. 187.1 ПК).
 12. Змінюється звітний період для платників ЄП зі сплати ПДВ. Раніше була диспозитивна норма, тобто був вибір для звітного періоду (місяць або квартал). Зараз це буде лише місяць (п. 202.1 ПК).

Зміни стосовно ПДФО

 1. При отриманні винагороди та інших виплат за цивільно-правовими договорами від фізичних осіб – платників єдиного податку 4 групи фізичним особам не потрібно подавати декларацію про доходи за звітний період та самостійно оплачувати ПДФО (зміни у пп. 164.2.2 ПК).
 2. Сума відшкодування моральної шкоди не включається у місячний оподатковуваний дохід у граничному розмірі 4-х мінімальних заробітних плат.
 3. Фізичні особи тепер зможуть отримати розстрочку на оплату ПДФО тільки у разі прощення основної суми боргу за іпотечними кредитами до спливу строків позовної давності. Раніше розстрочку можна було отримати і у разі прощення суми процентів (зміни в пп. «д» пп. 164.2.17 ПК).
 4. Не буде оподатковуватися сума страхових (регламентних) виплат, страхових відшкодувань, здійснюваних Моторним (транспортним) страховим бюро України відповідно до Закону від 01.07.04 № 1961-IV «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».
 5. Змінюється штраф за неповідомлення ДПС нотаріусами про укладення договорів оренди нерухомості. Розмір такого штрафу тепер складає 680 грн за перше порушення та 360 грн за кожне наступне упродовж року порушення (зміни в пп. «б» пп. 170.1.5 ПК). Аналогічні штрафи очікують і на посередників під час здачі нерухомості в оренду (зміни у пп. 170.1.6 ПК).
 6. Тепер продажем інвестиційного активу буде вважатися повернення платнику податку грошових коштів або майна (майнових прав), якщо вони раніше були внесені ним в уставний капітал емітента корпоративних прав, у разі зменшення уставного капіталу такого емітента (зміни в пп. 170.2.2 ПК).
 7. Об’єкти незавершеного будівництва включені у перелік об’єктів нерухомості, продаж (обмін) яких не оподатковується ПДФО.
 8. Змінюються ставки оподаткування під час продажу рухомого майна, а саме: другий продаж (обмін) протягом звітного року легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу – оподатковується за ставкою 5%. Дохід від продажу третього і наступних таких об’єктів рухомого майна оподатковується за ставкою 18% (зміни в п.173.2 ПК).
 9. Збільшується штраф, передбачений ст. 119 ПК, за неподання форми № 1ДФ із 510 грн до 1020 грн (за перше порушення).

Зміни щодо ЄП для юридичних осіб-єдинників третьої групи

 1. Для єдинників третьої групи звітнім періодом тепер є місяць (п. 294.1 ПК.).
 2. З 1 липня 2020 року для єдинників прямо прописано, що пільга із звільнення від сплати земельного податку за ділянки, які надаються в оренду (найм, позику), а також за ділянки, на яких розташовані об’єкти нерухомості, які надаються в оренду (найм, позику).
 3. Втратити статус платника єдиного податку тепер можна за наявності податкового боргу у розмірі більше 1020 грн на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів.

Ось далеко не всі прийняті зміни. Деякі з них є суттєвими і змінюють «правила гри», а певні з них вносять лише технічні правки.

В наших наступних публікаціях ми додатково розглянемо інші важливі нововведення.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто