Звільнення від відповідальності за неподання податкової звітності скасовано

27.05.2022 року вступив в силу Закон 2260-IX, який приніс зміни в відповідальність за порушення строків подання звітності та сплати податків в цілому. У статті консультант з оподаткування та бухгалтерського обліку адвокатського об’єднання «КФ Домінанта» – Ольга Сторожук розповість про основні зміни до Податкового кодексу України, які повернули більшість зобов’язань та відповідальність платників податків під час воєнного стану.

Сторожук Ольга Дмитрівна

консультант з оподаткування та бухгалтерського обліку, головний бухгалтер

До 27.05.2022 року у п.1 ст. 69 підрозд.10 розд. ХХ Податкового кодексу України (ПКУ) було передбачено повне звільнення від відповідальності за неподання податкової звітності під час воєнного стану + 6 місяців після його закінчення:

 • дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 ПКУ;
 • реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування);
 • подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.

При цьому не було передбачено яким саме повинно бути підтвердження неможливості подати звітність або сплатити податки, збори.

У яких випадках скасовується звільнення від сплати податків та неподання звітності

 • Якщо у платника податків є можливість подання податкової звітності, сплати податків та зборів, то він повинен подати податкову звітність, граничний термін якої припадає на період з 24.02.2022 до дня набуття чинності Закону № 2260, а саме 27.05.2022, до 20.07.2022 включно. Сплатити податки та збори, граничний термін яких також припадає з 24.02.2022 до 27.05.2022, не пізніше 31.07.2022 року та виконати обов’язок щодо реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року.
 • Якщо у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, відновилась можливість подання звітності, сплати податків, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін яких припадає на період з 24.02.2022 до 27.05.2022, то виконати усі свої податкові обов’язки потрібно протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
 • Якщо у платника податків не має можливості подання звітності та сплати податків, у тому числі звітності щодо податку на прибуток (передбаченої пунктом 46.2 статті 46 ПКУ), реєстрації податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні .

Слід зазначити, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків та перелік документів на підтвердження затверджується Міністерством фінансів України . Але на сьогоднішній день поки що немає остаточного алгоритму щодо підтвердження неможливості виконання платником податків своїх обов’язків.

Що стосується платників єдиного податку третьої групи , які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки , то вони звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування. Проте тут важливо відмітити, що таке звільнення відбувається за умови виконання ними таких податкових обов’язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування , на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.

Зміни щодо податкових перевірок

У новій редакції Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків , визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім :

 • дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності , у тому числі звітності для платників податку на прибуток (за п. 2 статті 46 ПКУ), сплати податків та зборів платниками податків;
 • строків проведення камеральних перевірок , складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов’язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок, нарахування пені;
 • строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок , складення актів, подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, визначення грошових зобов’язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення, адміністративного арешту майна за результатами фактичних перевірок.

Також зміни стосуються окремо порядку проведення наступних видів перевірок :

 1. Камеральна перевірка . Проводиться в приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних податкових декларацій (розрахунків) платника податків, СЕА ПДВ, Єдиного реєстру податкових накладних, митних декларацій, Єдиного реєстру акцизних накладних, системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути такі питання:

 • своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків);
 • своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН;
 • своєчасність реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування до них в ЄРАН (Єдиний реєстр акцизних накладних);
 • виправлення помилок у податкових накладних;
 • своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, які зберігаються (обробляються) у відповідних інформаційних базах.

Камеральні податкові перевірки податкових декларацій з ПДВ та уточнюючих розрахунків до них стосуються наступних звітних податкових періодів :

 • лютий, березень, квітень, травень 2022 року розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 року;
 • лютий, березень, квітень, травень 2022 року розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 року;

Подані уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з ПДВ за звітні податкові періоди до лютого 2022 року перевіряються у строк, визначений вище для звітного періоду, на який припадає день подання такого уточнюючого розрахунку.

Слід зауважити, що платники ПДВ , тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій , передбаченого п. 50.1 ПКУ, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.

 1. 2. Фактична перевірка. Здійснюється без попередження платника податків (особи). Підстави для фактичних перевірок перераховані в ст. 80.2.1 — 80.2.7 ПКУ.

Під час цих перевірок перевіряють дотримання законодавства з питань :

 • регулювання обігу готівки;
 • порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій;
 • ведення касових операцій;
 • наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів;
 • дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Випадки, у яких платники звільняються від штрафів

!Зауважте , що на сьогодні вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного , надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються!

За порушення законодавства у період з 24.02.2022 до 27.05.2022 (дня набуття чинності Закону № 2260) не штрафуватимуть , але треба буде усунити порушення до 20.07.2022 для звітності, до 31.07.2022 для податків та до 15.07.2022 для податкових накладних та/або розрахунків коригування, складених та зареєстрованих в ЄРПН. Виняток тільки для платників податків, які не мають можливості подання звітності та сплати податків, як було зазначено вище.

Відповідальність за порушення під час карантину

Карантин наразі триває до 31 серпня 2022 року

До платників податків, які протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину подавали податкову звітність (крім податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати) за податкові (звітні) періоди, граничні терміни подання яких припадали на цей період, але після граничного терміну подання, штрафні санкції , передбачені п. 1 ст. 120 Податкового кодексу України не застосовуються.

Крім того, за цей же період не застосовуються штрафні санкції, передбачені п. 1 ст. 120 ПКУ у разі неподання платниками податків податкової звітності (крім податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати) за податкові (звітні) періоди, граничні терміни подання яких припадали на цей період.

Але, зазначте собі , у разі неподання або несвоєчасного подання в період карантину податкової звітності з податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати до платників податків застосовуються штрафні санкції передбачені п. 1 ст. 120 ПКУ.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто