Будівельна амністія 2018: встигнуть усі!

З 31 серпня 2018 року в Україні запрацював порядок проведення технічного огляду та прийняття в експлуатацію індивідуальних, садових, дачних будинків і будівель сільгосппризначення побудованих без дозволу на будівництво. По суті, цей порядок і визначає процедуру реалізації будівельної амністії, тому будемо його так і називати — Порядок будівельної амністії. Будівельна амністія - це шанс для людей, які з різних причин не отримали свого часу дозвіл на будівництво, ввести свій самобуд у легальне поле й розпоряджатися ним без перешкод. Попередня будівельна амністія мала тимчасовий характер і діяла до кінця 2015 року, а ось діюча вже не має «терміну придатності».

Бойко Микола Ігорович

юрист

Перш ніж перейти до особливостей процедури легалізації самобудів визначимо коло об'єктів, які підпадають під будівельну амністію. Так, будівельна амністія поширюється на: індивідуальні житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також на господарські будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів, побудовані в період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року. Також амністія поширюється на будівлі та споруди сільськогосподарського призначення, побудовані до 12 березня 2011 року. Усі ці об'єкти повинні відноситься до об'єктів із незначними наслідками (СС1), які у свою чергу визначаються такими критеріями:

  • рівень можливої небезпеки для здоров'я й життя людей, які постійно знаходяться на об'єкті до 50 осіб;
  • рівень можливої небезпеки для здоров'я й життя людей, які періодично будуть перебувати на об'єкті до 100 осіб;
  • вартість об'єкта до 2500 мінімальних заробітних плат (9 млн 307 тисяч 500 грн станом на 26.12.2018 року);
  • не є об'єктами підвищеної небезпеки або впливають на навколишнє середовище;
  • не відносяться до пам'яток культурної спадщини й не розташовуються в їхніх охоронних зонах;
  • максимальна поверховість - 4 поверхи.

Також цільове призначення землі, на якому здійснено самовільне будівництво, має відповідати призначенню будови, інакше будівельному амністуванню не бути.

Аналізуючи Порядок будівельної амністії й ознайомившись із більшістю публікацій в Інтернеті, все здається досить просто. Усього лише потрібно замовити технічне обстеження самобуду, у результаті якого отримати технічний паспорт зі встановленою відміткою й у певних випадках звіт про проведене технічне обстеження. У технічному паспорті обов'язково вказується штамп самобуду, Рік побудови об'єкта, відмітка про проведене технічне обстеження. А в разі, якщо індивідуальний, садовий або дачний будинок понад 300 кв. м., господарські споруди понад 100 кв. м., амністовані будови і споруди сільгосп призначення, тоді додатково надається звіт про технічне обстеження. Надалі в органи державно-будівельної інспекції необхідно подати декларацію про прийняття об'єкта в експлуатацію зі встановленими додатками й на підставі цих документів, нібито, повинна пройти будівельна амністія.

Однак, вивчивши питання трохи ширше, не обмежуючись тільки Порядком будівельної амністії, і з урахуванням практичних аспектів можна встановити додатковий етап процедури амністування.

Так, у формі самої декларації про готовність об'єкта до експлуатації також повинна зазначатися інформація щодо відповідності місця розташування самобуду вимогам Державних будівельних норм, яка у свою чергу видається органом містобудування та архітектури. Без цього документа амністуватися не вийде.

Не дивлячись на деякі підводні камені, будівельна амністія досить непоганий шанс привести в порядок документи на нерухомість як людям, які провели самовільну реконструкцію, так і тим, хто побудувався з «нуля» й отримати повне право на розпорядження самовільно побудованим об'єктом без сплати штрафів.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто