Новий календарний рік – нова реформа ДАБІ

Із твердженням, що наш Уряд чи законодавці приймуть якісь цікаві рішення «під ялинку» - в Україні перестали сумніватися нарівні, як і з висновками британських вчених. Звичайно, минулий рік не став виключенням і цього разу одним із яскравих подарунків став старт фактично нового «сезону» багатостраждальної реформи сфери містобудування.

Бабійчук Анастасія Валеріївна

керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав

Так, на засіданні Уряду 16 грудня 2020 року було відновлено дію Постанови Кабінету Міністрів від 23 травня 2011 р. № 553 і тим самим повернено місцевим органам влади повноваження здійснювати архітектурно-будівельний контроль. Через призупинення дії даної постанови з березня 2020 фактично не проводилися перевірки дотримання вимог чинного містобудівного законодавства та вся діяльність спеціалізованих органів відверто кульгала на обидві ноги.

Окрім того, після ліквідації ДАБІ та березневого перерозподілу повноважень між новоутвореними органами було припинено й дію Положення про ліцензування господарської діяльності, пов’язаної зі створенням об’єктів архітектури. Як наслідок, видача дозвільних документів на ведення такої діяльності також була заморожена.

Необхідно визнати, що вся минулорічна активність із впровадження реформ у сфері містобудування нагадувала більше біг по пересіченій місцевості, ніж спринт-забіг. Наприкінці року, коли вже стало очевидним, що обраний вектор руху явно не приносить бажаних результатів, 23 грудня на засіданні Уряду було ліквідовано Державну сервісну службу містобудування та Державну інспекцію містобудування. Нагадаємо, що ці органи були створені ще навесні, але попри всі обіцянки, так і не запрацювали. Їм на заміну утворено Державну інспекцію архітектури та містобудування України (ДІАМ), що реалізовуватиме державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду без дозвільно-реєстраційних функцій.

Одні із ключових повноважень, переданих новоутвореному органу:

  1. проведення перевірок, серед іншого щодо:

-відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною та проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності в передбачених законодавством випадках паспортів, актів і протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;

-додержання суб’єктами господарювання ліцензійних умов провадження видів господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками;

-законності рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об’єктами нагляду та ін.;

  1. видання обов’язкових до виконання приписів зокрема і про зупинення підготовчих та будівельних робіт, усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності об’єктами нагляду;
  2. розглядає в порядку нагляду рішення про скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об’єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів.
  3. скасовує чи зупиняє дію прийнятих об’єктами нагляду відповідно до визначених законом повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з одночасним складенням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному вебсайті ДІАМ.

Такі зміни викликають дуже багато питань, як от, наприклад, який орган буде здійснювати функції щодо реєстрації дозвільних документів для об’єктів, розташованих за межами населених пунктів і на території кількох адміністративно-територіальних одиниць; щодо об’єктів, що належать до об’єктів із середніми наслідками (СС2), розташованих у межах сіл, селищ та міст (крім міст, які є адміністративними центрами областей, міст з чисельністю населення понад 50 тисяч, міст Києва та Севастополя), а також щодо всіх об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів зі значними наслідками (СС3), розташованих у межах населених пунктів. ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає, що це має бути центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, однак серед повноважень ДІАМ реєстраційні функції не передбачені.

Наразі ми знову маємо невизначену ситуацію: фактично ДАБІ ще продовжує існувати та надавати певні послуги, вести низку реєстрів, оскільки ці функції не віднесені до компетенції інших органів, на повноцінний старт роботи нового органу потрібен час, а чинне законодавство у сфері містобудування потребує комплексного підходу в аналізі, узгодженні норм та усуненні прогалин.

Однак, із позитивного варто зазначити, що певні зміни все-таки є: запрацював Реєстр будівельної діяльності та Електронний кабінет забудовника. Дані платформи суттєво спрощують доступ населенню до необхідної інформації та адміністративних послуг і скільки б скептики не перелічували мінуси – на мою особисту думку, це суттєвий крок до прозорості в даній сфері.

На початку нового року за традицією всі ставлять цілі. Маємо надію, що урядовці у своєму списку не забули і про якісне завершення реформи містобудування. А нам залишається чекати нових серій.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто