Як зміняться податки для бізнесу на час війни?

У зв’язку з відкритою військовою агресією з боку російської федерації 24 лютого на території України було введено воєнний стан. Війна нещадно торкнулася всіх сфер життя, в тому числі й економіки. Як на територіях, де безпосередньо розвивається театр бойових дій, так і на умовно спокійній території, бізнес потерпає від неможливості ведення звичної діяльності. Тому владі довелося терміново перебудовувати податкові правила гри, щоб хоч якось підтримати та стимулювати підприємницьку діяльність на територіях, де це можливо. Саме такі основні зміни розгляне у цій статті Олексій Ющенко – адвокат, керівник корпоративної практики.

Ющенко Олексій Петрович

керівник корпоративної практики, адвокат

З 1 квітня 2022 року і до припинення воєнного стану будуть діяти наступні особливості оподаткування в Україні.

Єдиний податок 2% для компаній

Бізнесу з доходом до 10 мільярдів гривень впродовж року надали можливість перейти на єдиний податок зі сплатою 2% від обороту. Тобто, на сплату єдиного податку (надалі за текстом також – «ЄП», «Податок») дали можливість перейти майже всім, оскільки основний критерій обмеження – лише граничний розмір доходу за цей рік.

Крім того, ці нововведення будуть недоступні для:

  • операторів азартних ігор,
  • організацій по обміну валют,
  • виробництв та торговців підакцизних товарів,
  • підприємств видобутку корисних копалин,
  • банківського сектору,
  • страхових компаній,
  • надавачів фінансових послуг (зокрема, лізингових компаній, кредитних спілок тощо),
  • нерезидентів.

Для того, щоб перейти на сплату податку з такими умовами, необхідно подати заяву до податкової служби за місцем обліку підприємства. А новостворені суб’єкти можуть стати платником на такому спеціальному режимі з моменту їх реєстрації, якщо подадуть заяву про обрання такого режиму впродовж 10 днів з дня державної реєстрації.

Відповідно до Закону № 2142-IX, який набрав чинності 5 квітня 2022 року, перехід на такі умови відбувається з наступного робочого дня після погодження контролюючим органом заяви.

Єдиний податок для компаній платників НДС

У випадку, коли на сплату податку за ставкою 2% перейшов платник податку на додану вартість (надалі за текстом «ПДВ») – то його реєстрація платником податку на ПДВ вважатиметься призупиненою, а отже – у нього не буде обов’язку не лише зі сплати ПДВ з постачання товарів на території України, а він й не матиме можливості формувати собі податковий кредит.

Водночас, не будуть підпадати під звільнення від сплати ПДВ операції щодо ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту та з постачання на митну територію України товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно з законом та/або визнаною державою-агресором щодо України відповідно до законодавства, або які ввозяться з території росії.

Тут також слід попередити, що у разі переходу платника ПДВ на такий особливий режим оподаткування реалізація товарів, придбаних до цього з ПДВ, буде вважатися звільненою від оподаткування, але він все ж буде зобов’язаний нарахувати собі умовні не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому буде здійснено відновлення його реєстрації платником податку на додану вартість – на підставі п. 5 ст. 198 Податкового кодексу України.

Порядок сплати податку за ставкою 2% буде щомісячним як і звітність. Сам податок має бути сплачений впродовж 10 календарних днів з граничної дати здачі декларації.

Слід звернути увагу й на те, що такі особливості введені на період воєнного чи надзвичайного стану, і особи, що перейшли на сплату податку за такими умовами, будуть автоматично повернуті на систему оподаткування, на якій вони перебували раніше – з першого дня того місяця, що є наступним з моменту скасування воєнного стану.

Податки для ФОП

Що ж стосується фізичних осіб-підприємців (надалі за текстом – «ФОП») 1-2 груп, то вони також можуть скористатися правом переходу на 3 групу з умовами сплати ЄП за ставкою 2%, проте нині з 01 квітня 2022 року для них передбачена добровільна сплата податку на період воєнного чи надзвичайного стану.

Водночас такими особами не заповнюється декларація платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця за період, у якому єдиний податок не сплачувався.

Крім того, для

  • фізичних осіб-підприємців,
  • осіб, які провадять незалежну професійну діяльність,
  • членів фермерського господарства, за умови, що вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах

дозволено не сплачувати єдиний соціальний внесок за себе, починаючи з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні, а також протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану.

Щодо змін інших податків

Екологічний податок і податок на землю у період воєнного стану також можна не сплачувати. Однак така пільга стосується лише територій, де велися або ведуться бойові дії, або які тимчасово окуповані військами РФ. Ще одна умова – якщо територія визначена як засмічена вибухонебезпечними предметами або ж на якій розміщені фортифікаційні споруди.

Насамкінець – був скасований і акциз на паливо, а ставка ПДВ на нафтопродукти знижена до 7%.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто