Особливості укладення та оподаткування договору дарування

Як часто ви даруєте подарунки або приймаєте щось у дар? Всі ми, фактично не усвідомлюючи того, досить часто вступаємо в цивільно-правові відносини. При цьому потрібно пам'ятати, що законодавець для таких маніпуляцій встановив свої правила.

Маршук Юлія Сергіївна

адвокат

Юридична компанія «Домінанта» надає комплексний супровід угод з нерухомістю. Ми перевіряємо та аналізуємо документи, оцінюємо ризики, даємо змістовні консультації. Якщо вам потрібний кваліфікований юрист з нерухомості в Києві або Одесі, звертайтесь у «Домінанта». Участь нашої юридичної фірми є гарантією ефективності ваших інвестицій.

Почнемо з найпростішого, що ж має на увазі під собою договір дарування в розумінні законодавця. І так, договір дарування, згідно з Цивільним кодексом це передача права власності від дарувальника до обдаровуваного людині на безоплатній основі, тобто безкоштовно.

До подарованих речей можуть ставитися рухомі речі, у тому числі нерухомість, гроші й цінні папери, майнові права, якими дарувальник володіє або які можуть виникнути в нього в майбутньому, й ін.

У яких формах можна укладати договір дарування і які нюанси передбачені законодавством?

Договір дарування може укладатися в усній, простій письмовій та письмовій нотаріальній формі. Така форма визначається залежно від виду майна, що є предметом договору дарування.

Наприклад, якщо ви збираєтеся подарувати предмети особистого користування або ж побутового призначення, то в даному випадку можна обійтися простим усним договором. Але якщо це нерухоме майно, то такий договір укладається в письмовій формі й підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню.

Якщо це рухоме майно, яке має особливу цінність, то в даному випадку договір необхідно буде скласти в письмовій формі. Якщо договір не буде складений, то передача такої речі за усним договором буде правомірною, але тільки якщо в судовому порядку не буде встановлено, що обдаровуваний заволодів нею незаконно.

Що стосується валютних цінностей, якщо ви плануєте подарувати їх на суму, що перевищує п’ятдесяти кратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, то в обов'язковому порядку повинна полягати письмова форма з нотаріальним посвідченням.

Не варто забувати і про «спеціальні правила» встановлені для дарування частки, яка знаходиться в спільному майні. Наприклад, при даруванні спільного майна подружжя, що вимагає обов'язкового нотаріального посвідчення, має бути письмова згода другого з подружжя. Невиконання цих умов дає підстави для визнання такого договору недійсним.

Податок на дарування.

Існує три ставки податку на доходи фізичних осіб, за якими оподатковуються подарунки — 0%, 5% і 18%.

Розміри ставки податку безпосередньо залежать від того, хто є обдаровуваною особою:

  • за ставкою 0% або, по суті, без сплати податку, укладається договір дарування між родичами першого та другого ступеня споріднення. Це батьки, чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені, рідні брати й сестри, бабуся й дідусь із боку матері і з боку батька, онуки.

Також, за нульовою ставкою оподатковується дарування рухомого та нерухомого майно та грошові кошти, отримані в дар інвалідами 1 групи, дітьми-сиротами, а також дітьми, позбавленими батьківського піклування.

У випадках отримання подарунків, що оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об'єктів з метою оподаткування не визначається. В інших випадках отримання доходів у вигляді подарунків об'єктом оподаткування є оціночна вартість таких об'єктів, визначена відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність».

  • податок на дарування 5% від вартості подарунка повинні будуть заплатити ті, хто не припадають дарувальнику членами сім'ї першого і другого ступеня споріднення, тобто всі інші.
  • податок на дарування 18% від вартості подарунка доведеться заплатити, якщо подарунок отриманий від нерезидента (навіть, якщо він припадає родичем). Варто відзначити, що резидент — це не тільки особа, яка постійно проживає в Україні, а й той, хто має в Україні найбільш тісні економічні або особисті зв'язки.

Якщо ви думаєте, що на цьому сплата податків державі виконана в повному обсязі, то ви помиляєтеся. Крім податку на подарунок, згідно з п.161 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» ПК України, особа також повинна буде сплатити військовий збір, у розмірі 1,5%. Оподаткування військовим збором здійснюється за тими ж правилами, які визначені для податку на подарунки. Тобто, якщо податок на доходи фіз.особи становить 0%, то і військовий збір становитиме – 0%. Якщо податок на подарунок становить – 5 %, то відповідно і військовий збір буде такий же.

Відповідальність за правильність розрахунку, а також перерахування податку на прибуток фізособи до бюджету покладається на платників податків-фізичних осіб, які отримали такий подарунок. При цьому фізичні особи-резиденти, отримавши дохід у якості подарунка, повинні будуть відобразити його у своїй річній майновій декларації і вже за її результатами платити податок.

Плануючи щось подарувати, або прийняти в дар, необхідно чітко дотримуватися вимог законодавства щоб виключити всі неприємні наслідки й бути щасливим власником або ощасливити когось із близьких подарунком.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто