Узаконити самобуд

Узаконити самобуд. Юридична консультація - юридична компанія Домінанта

Що відноситься до самовільних будов?

Цивільний кодекс України відносить житлові будинки, будівлі, споруди та інше нерухоме майно до самовільних будівель у таких випадках:

 • якщо об'єкт був побудований на земельній ділянці, що не призначена для цього;
 • будівництво було завершено без затвердженого проєкту або відповідного документа, який гарантує право виконувати будівельні роботи;
 • об'єкт був побудований з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Механізм легалізації самовільних будов

Ще до 31 грудня 2015 року самовільні будови можна було узаконити на підставі будівельної амністії – процедури, що не передбачає сплати штрафів під час оформлення документів на подібний об'єкт нерухомості. Крім того, будівельна амністія дозволяла вводити такі споруди в експлуатацію на підставі технічного звіту.

Сучасна процедура узаконення самовільних будівель значно ускладнилася, тому виникає питання – навіщо узаконювати самовільне будівництво? Першим аргументом на користь легалізації такої нерухомості є відповідальність за порушення законодавства – штраф або примусове знесення будівлі.

Також згідно з чинним законодавством той, хто самовільно побудував будинок не може продати, подарувати, обміняти, здати в оренду або заповідати його, так як не є суб'єктом права власності.

Якщо ви плануєте узаконити самовільну будову, але не хочете, щоб цей процес розтягнувся на місяці та перетворився в бюрократичний атракціон, варто довірити його фахівцям.

Юристи АО «КФ «Домінанта» використовуючи свій багаторічний досвід, знання законодавчої бази й оперуючи останніми змінами нормативних актів у сфері будівництва, розробили власну унікальну методику узаконення самовільних будов, яка гарантує нашим клієнтам повний комплект документів на самовільну споруду протягом 10-ти днів.

Етапи співпраці в рамках узаконення самовільних будов.

 1. Консультація юриста про можливість узаконення самовільної будови.
 2. Аналіз наданих документів і вибір оптимальної схеми легалізації.
 3. Підписання договору про надання юридичних послуг.
 4. Передача готового пакету документів щодо реєстрації права власності на об'єкт.

Документи, які знадобляться для узаконення самобуду

 • Ваші передпроектні пропозиції;
 • правовстановлюючі документи на земельну ділянку;
 • топозйомка М 1: 500;
 • схема червоних ліній і кадастровий план забудови М 1: 2000.

Порядок узаконення самобуду

Механізм легалізації самовільних будов, які були побудовані до 1992 року все ще дає змогу оформити їх за спрощеною процедурою. Закон України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно» передбачає для таких об'єктів процедуру прийняття в експлуатацію. Документами, які реєструють право власності на самовільні будови, є виписка з погосподарської книги й документ, який підтверджує право на відповідну земельну ділянку.

Якщо об'єкт був побудований після 1992 року, українське законодавство пропонує два основних способи узаконення. Перший – це введення в експлуатацію через ДАБІ, варіант, який працює за наявності оформленого права власності або користування на земельну ділянку й дозволяє ввести в експлуатацію самовільну будову площею до 300 кв. м. шляхом отримання будівельного паспорта.

Для цього вам необхідно оформити ескіз (намірів забудови) гранично-допустимих параметрів забудови, інженерних комунікацій та благоустрою за діючими нормативами.

Документи, які знадобляться:

 • ваші передпроектні пропозиції;
 • правовстановлюючі документи на земельну ділянку;
 • топозйомка М 1: 500;
 • схема червоних ліній і кадастровий план забудови М 1: 2000.

Потім необхідно отримати будівельний паспорт земельної ділянки в Управлінні архітектури та містобудування (видається безкоштовно протягом 10 днів).

Документи, які вам знадобляться, включають:

 • заяву про видачу будівельного паспорта зі згодою на обробку персональних даних;
 • нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою;
 • ескіз намірів забудови.

Наступним кроком є ​​подача повідомлення про початок будівельних робіт в Управління державного архітектурно-будівельного контролю й отримання нового техпаспорта на будову.

Останні кроки – зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації в Управлінні державного архітектурно-будівельного контролю (необхідні документи: заповнена декларація, нотаріально засвідчена копія документа, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою й технічний паспорт) та зареєструвати право власності на об'єкт в Управлінні державної реєстрації юридичної департаменту міської ради або в нотаріуса.

Другий спосіб – це визнання права власності на самочинну будову в судовому порядку. До цього варіанту найчастіше вдаються, коли об'єкт самочинного будівництва розташований на земельній ділянці, яка вам не належить. У такому випадку визнання права власності на самовільне будівництво можливе лише за умови надання земельної ділянки під уже зведену будівлю. Незважаючи на складність ситуації, у якій ви опинилися, фахівці Адвокатського об'єднання «КФ «Домінанта» гарантують вам найкращий результат з усіх можливих.

Останні новини

 • Захист прав інвесторів у нерухомість: закон прийнято - Юридична компанія «Доминанта»

  Захист прав інвесторів у нерухомість: закон прийнято

  15 серпня 2022 року Верховна Рада ухвалила ЗУ «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», який набуде чинності з 10.10.2022 рокуЯкі правила врегулюватиме цей новий закон та чому він важливий для інвесторів у будівництво? Розповідає Анастасія Бабійчук – керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав.

  Бабійчук Анастасія Валеріївна

  керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав

  Детальніше
 • Перевірка житлової та комерційної нерухомості перед покупкою: поради юристів - Юридична компанія «Доминанта»

  Перевірка житлової та комерційної нерухомості перед покупкою: поради юристів

  Перед тим як ставити підпис у договорі купівлі-продажу, нерухомість потрібно ретельно перевірити. Нам, як юристам, знайомі сотні випадків, коли покупці «на рівному місці» втрачали величезні гроші тільки тому, що не спромоглися провести глибоку юридичну перевірку об'єкта, що їх цікавить.

  Іванов Андрій Валентинович

  старший юрист

  Детальніше
 • Як змінилося оподаткування угод з нерухомістю у 2022 році? - Юридична компанія «Доминанта»

  Як змінилося оподаткування угод з нерухомістю у 2022 році?

  За давньою українською традицією законодавці під Новий рік підготували низку подарунків платникам податків, одним із яких стала зміна підходу до оподаткування доходів фізичних осіб під час продажу нерухомості.

  У цій статті ми розглянемо ці нововведення, і розберемо які можливості з оптимізації витрат продавця за угодою з'явилися в 2022 році. Статтю підготував Максим Кобзов, юрист Адвокатського Об'єднання «Домінанта»‎.

  Кобзов Максим Олексійович

  партнер, адвокат

  Детальніше

Контакти

Оберіть місто