Банкрутство та реструктуризація боргів — одне й те саме?
Для фіз. особи існує дві процедури: реструктуризація боргу, що є основною, та банкрутство. На відміну від процедури для юридичних особ, визнання банкрутом фіз. особи — крайній захід, до якого звертаються лише у випадках, якщо спроби реструктуризації не увінчалися успіхом.
Перший етап – реструктуризація боргу
Головною метою процедури банкрутства фізичної особи є відновлення платоспроможності боржника. І спочатку держава намагається вирішити це питання шляхом урегулювання відносин між кредитором та боржником. Реструктуризація під наглядом арбітражного управляючого дозволяє визначити найкомфортніші умови погашення заборгованостей як для кредиторів, так і самого позичальника. По суті, реструктуризація — це спроба домовитися.
Існує кілька можливостей у рамках реструктуризації боргу: кредитори можуть відстрочити платіж, продовжити термін оплати, списати частину суми, пробачити штрафи або пені. Крім того, вихід із ситуації можна знайти шляхом залучення до сплати боргів третіх осіб за їхньою згодою. Також у законі прописано можливість відновлення платоспроможності фіз. особи шляхом працевлаштування чи перекваліфікації (ч. 4 ст. 124 КБ). Правда, не зовсім ясно, як на практиці може бути реалізований цей захід. Можливо, йдеться про аналог примусових робіт, що застосовуються для неплатників аліментів. Або ж до подібних заходів залучатимуться Центри зайнятості з відповідними програмами з найму на роботу та перекваліфікації осіб.
Очевидно, що для самих кредиторів реструктуризація боргу — єдиний вигідний результат справи. Для колекторів чи банків не так важливо, як саме ви віддасте гроші і яку їхню частину, важливо, що віддасте. Адже визнання фіз. особи банкрутом не передбачає повернення боргу, тут йдеться лише про списання заборгованостей через неможливість їх стягнути. Головне — щоб у боржника не було належного майна, яке можна було б направити на виплату кредитів, і тоді вони просто пробачать.
Реструктуризація боргів у межах банкрутства фіз. особи згідно із законом займає 120 днів. Залежно від обставин протягом цього часу із загальної суми боргу можуть зникнути штрафи та пені, якщо буде добровільне рішення кредитора, а також сума буде поділена на комплекс платежів, комфортних, насамперед, для боржника.
Другий етап - банкрутство або закриття справи
Якщо реструктуризація боргу з тих чи інших причин не відбулася у повному обсязі, справа переходить до другої стадії — визнання боржника банкрутом, тобто таким, що не може виконати існуючі фінансові зобов'язання. Як відбувається банкрутство фізичної особи: першим кроком буде затвердження майна, яке буде використано на погашення заборгованостей, — річ йде про так звану ліквідаційну масу. Частиною цієї маси може стати як безпосереднє майно боржника, так і загальне майно подружжя. Якщо підходяще майно буде знайдено, воно буде використане для стягнення, якщо майна немає, а борги неможливо реструктурувати, фіз. особу буде звільнено від фінансових зобов'язань.
Банкрутство для ФОП: у чому особливості?
Процедура банкрутства ФОП в Україні (фізичної особи-підприємця) влаштована за тією самою схемою, що й для приватної особи. ФОП також ризикує своїм особистим майном, якщо звернеться до суду для набуття статусу банкрута. Зрозуміло, якщо немає майна, отримання статусу принесе підприємцю лише репутаційні ризики. Як відомо, для засновників ТОВ такої відповідальності не передбачено: їхнє особисте майно не може бути стягнуте на сплату боргів юридичної особи.
Для ФОП процедура може обернутися втратою особистого майна, але при цьому після повного звільнення від боргів він зможе поступово повернутися до активної підприємницької діяльності.
Документи для оформлення банкрутства фізичної особи в Україні
Як подати документи на банкрутство фізичної особи? На першому етапі під час подання заяви до господарського суду необхідно надати необхідні документи для визнання фізичної особи банкрутом.
Ключові документи:
- заява боржника, із зазначенням усіх обставин неплатоспроможності та їх документальним підтвердженням;
- план реструктуризації - проект, який містить докладну схему погашення заборгованостей.
Повний перелік документів:
- Документ, що підтверджує особу заявника.
- Дані про кредиторів і боржників, де зазначені всі значні грошові суми.
- Документ із описом майна та даними, що підтверджують наявність прав на дане майно.
- Опис майна, що перебуває у заставі або є обтяженим іншим чином.
- Список рахунків у банківських та інших фінансових установах.
- Копія трудової книжки, якщо така є.
- Декларація про майновий стан (її форму затверджено наказом Мін'юсту від 21.08.2019 р. № 2627/5).
- Дані про угоди, які були здійснені протягом останніх 12 місяців, предметом яких була нерухомість, цінні папери, корпоративні права, автомобілі та інше майно, що коштує досить дорого.
- Довіреність на адвоката як на особу, яка представляє інтереси.
- Довідка про статус ФОП (фізичної особи-підприємця), якщо така є.
- Документ, що підтверджує наявність чи відсутність непогашеної судимості, що стосується економічних злочинів.
- Квитанція, що підтверджує оплату послуг керівника реструктуризації (чек).
- Інші документи, здатні служити основою відкриття виробництва.
Тепер ви знаєте які документи потрібні для банкрутства фізичної особи. Якщо вам потрібна професійна допомога у підготовці, збиранні та оформленні паперів, ви можете отримати кваліфіковані послуги в юридичній компанії «Домінанта».
Яке майно слід задекларувати боржнику?
Під №6 у списку документів вище згадується "Декларація про майновий стан". Яке майно необхідно задекларувати перед набуттям статусу банкрута через суд?
- майно за три останні роки (за кожен рік окремо);
- майно боржника та членів сім'ї вартістю понад 30 мінімальних зарплат в Україні (станом на 1 грудня 2021 року це 195 000 грн.);
- майно подружжя, навіть у разі розлучення протягом останніх трьох років;
- як рухоме, і нерухоме майно. Йдеться про автомобілі, квартири, будинки, об'єкти незавершеного будівництва, нематеріальні активи, цінні папери, готівкові та безготівкові кошти.
Кому підходить процедура банкрутства фіз.особи?
Насамперед, банкрутство вигідне для людей з особливо великими боргами, але які не мають жодної можливості їх виплатити навіть після реструктуризації. І, звичайно, найкраще банкрутувати тим, у кого при цьому немає майна. Адже, якщо майно є, воно буде використане для погашення існуючих позик. Виключаючи, зрозуміло, деякі види майна, які забрати у боржника не можна за законом.
Якщо ви хочете списати борги через суд, незважаючи на скрутне фінансове становище, ви повинні мати гроші на оплату процедури. Тобто, людина з наміром збанкрутуватися, певною мірою має бути заможною. А тепер до головного питання: скільки коштує банкрутство фізичних осіб.
Скільки коштує оголосити себе банкрутом в Україні?
Щоб отримати довідку про банкрутство та успішно списати борги, потрібно не менше 54 050 гривень.
У загальну вартість послуг банкрутства фіз. особи входять такі витрати:
- 34 050 грн. — винагорода арбітражного керуючого реструктуризацією за три місяці роботи (тут враховується розмір прожиткового мінімуму в Україні: 1 місяць участі керуючого оцінюється у п'ять прожиткових мінімумів, і у 2021 року це 11 350 грн). Це єдина грошова вимога від держави. Вноситься одним платежем перед поданням документів до суду.
- Близько 2-4 тис. грн. — нотаріальні послуги щодо реєстраційних дій (якщо потрібно).
- Близько 20 000 гривень – послуги адвоката з банкрутства. Це вартість участі АО «КФ» «Домінанта» у процедурі банкрутства фіз особи.
- При цьому від сплати судового збору боржника звільнено. Це дає змогу заощадити не менше 20 000 грн.
Це актуальна відповідь на питання, скільки коштує списати борги фіз. особи. Якщо в сім'ї є кілька боржників з підставами та бажанням отримати статус банкрута, знадобиться відкриття окремих справ для кожного з них. Відповідно, загальна вартість процедури банкрутства фізичної особи для такої сім'ї буде значно вищою.
Чи можна сплатити за банкрутство фіз.особи кількома платежами?
В українському законодавстві немає положень, що передбачають відстрочення або розстрочення авансування винагороди арбітражного керуючого реструктуризацією. Зарплата керуючого за три місяці роботи - єдина обов'язкова фінансова умова до боржника в рамках оформлення неплатоспроможності. Якщо цих грошей немає, подавати заяву до суду немає сенсу — справа не будет відкрита. Якщо є серйозна потреба збанкрутуватися, гроші необхідно знайти. Повне списання великого боргу — значний плюс процедури, це вартує витрачених зусиль.
Чи можна сплатити за банкрутство фіз.особи за рахунок кредиторів?
Якщо внесені на першому етапі кошти винагороди арбітражного керівника закінчилися, але процес триває, подальша оплата його послуг відбуватиметься з допомогою коштів, отриманих від реалізації майна фіз.особи, яка проходить процедуру банкрутства. З іншого боку, можливе створення кредиторами фонду оплати послуг арбітражного управляючого.