Перевірка житлової та комерційної нерухомості перед покупкою: поради юристів

Перед тим як ставити підпис у договорі купівлі-продажу, нерухомість потрібно ретельно перевірити. Нам, як юристам, знайомі сотні випадків, коли покупці «на рівному місці» втрачали величезні гроші тільки тому, що не спромоглися провести глибоку юридичну перевірку об'єкта, що їх цікавить. Нерухомість може бути під арештом, продавець може не мати права на продаж, характеристики об'єкта в договорі можуть не відповідати фактичним, можливі проблеми з дозвільною документацією. Чи продавець може згодом виявитись банальним шахраєм. Купівля нерухомості – це завжди ризик. Щоб не втратити свої гроші та превентивно захистити свої інтереси, рекомендуємо перевірити нерухомість за допомогою юриста.

Ріелтор не зможе якісно проаналізувати ризики, його участь поверхова та не зачіпає масу нюансів. Тільки кваліфікований юрист зможе провести аналіз схеми та умов купівлі-продажу, перевірити документи на об'єкт та особу самого продавця, перевірити наявність обтяжень (арешт, застава за кредитом, прописані мешканці) та переконатися, що об'єкт насправді відповідає заявленим характеристикам. Все це робота юриста і, якщо вам потрібна якісна юридична допомога, ви можете отримати її в КФ АО «Домінанта».

У цій статті наші юристи хочуть детально розповісти як перевірити житлову, комерційну нерухомість перед покупкою. Спеціально для вас ми поетапно перевіримо квартиру, приватний будинок та комерційну нерухомість. Використовуючи наше керівництво, ви можете перевірити об'єкт самостійно або звернутися до КФ АО «Домінанта».

Перевірка квартири перед покупкою

Є безліч способів перевірити квартиру на наявність потенційних проблем. Вивчити документи, що встановлюють право власності, перевірити особу продавця, відвідати відкриті реєстри органів влади, знайти всю доступну інформацію в Інтернеті. Це щодо того, як самостійно перевірити квартиру перед покупкою. Якщо ж у справі бере участь юрист, можливості перевірки квартири значно розширюються: досвідчений експерт може перевірити будь-які обтяження перед покупкою, проаналізувати документи з правової точки зору, виявити приховані ризики, керуючись досвідом у судовій практиці.

У цьому розділі ми розповімо як перевірити житло в новобудові та як перевірити квартиру перед покупкою на вторинному ринку. Виходячи зі способу аналізу ризиків, це дві різні процедури. При покупці квартири у забудовника є нюанс у вигляді попередніх вкладень та укладання договору, а при покупці на вторинному ринку, ви підбираєте житлову площу з представлених варіантів від власників. В обох випадках перевірка квартири – необхідність, адже так чи інакше ви вкладаєте у покупку значну суму коштів, а це завжди супроводжується ризиками.

Про компанію

Юристи «Домінанти» входять у Топ експертів з питань банкрутства фізичних осіб. Ми були серед перших в Україні, хто домігся статусу банкрута для клієнта, і продовжуємо робити це сьогодні. До 2022 року нам вдалося виграти близько десятка справ щодо банкрутства фізосіб. Ми накопичили багатий досвід судової практики і готові стати на ваш захист.

Допомагаємо списати борги за кредитами, податками та ЖКГ. Знімаємо заборону на виїзд за кордон, захищаємо від судових виконавців та колекторів, допомагаємо зберегти житло. Почніть нове життя разом із юридичною компанією «Домінанта».

Перегляньте відео, щоб познайомитися з нашою командою.

Які ризики існують при купівлі квартири без попередньої юридичної перевірки?

  • приховані ризики закладені у договір застави – є ймовірність неповернення застави за житло;
  • продавець може не мати реальних прав на продаж;
  • існування банківської застави, іпотеки, арешту нерухомості;
  • права на житло можуть бути у третіх осіб, наприклад, прописаних у квартирі неповнолітніх дітей;
  • виникнення претензій з боку третіх осіб, що може супроводжуватися судовими позовами, претензіями спадкоємців продавця, орендарів із пріоритетом на угоду, кредиторів власника;
  • сума угоди купівлі-продажу може бути штучно занижена, внаслідок чого можливе виникнення претензій з боку Податкової служби України, і навіть винесення рішення про фіктивність угоди;
  • некоректна дозвільна документація, наявність незаконних будівель та перепланувань;
  • претензії з боку банківських установ під час оплати житла або виведення коштів від продажу;
  • інші проблеми, проблеми з податками тощо.

Як перевірити квартиру у новобудові від забудовника?

Всім відомо, що купувати квартиру на етапі будівництва найбільш вигідно. У цьому випадку покупець стає інвестором і отримує найвигідніші умови: знижену вартість, великий вибір планувань та тривалу розстрочку. Проте така інвестиція — значно більший ризик. Адже квартира ще не існує. Якщо у забудовника виникнуть проблеми із фінансуванням, житло можуть навіть не добудувати — тоді ви залишитеся без квартири та грошей. Якщо новобудову таки здадуть в експлуатацію, не факт, що це відбудеться вчасно — буває, що будівництво закінчують із запізненням у кілька років. Нарешті, квартира в новобудові може бути зовсім не такою, як вам обіцяли.

Перевірка забудовника — обов'язкова умова придбання квартири в новобудові. Ось кілька порад, як перевірити житло на етапі будівництва.

Порада № 1. Перевірте всіх учасників будівництва.

Рекомендуємо розпочати перевірку квартири в новобудові з аналізу всіх компаній, що беруть участь у будівництві. Крім забудовника у справі зазвичай бере участь генеральний підрядник, субпідрядники, девелопер. Необхідно дізнатися, яку роль вони грають і чи здатні впливати на перебіг будівництва та його результати.

Щоб перевірити забудовника в Україні, вам знадобиться назва цієї компанії та код ЄДРПОУ: ця інформація зазначена у договорі або її можна уточнити у відділі продажу.

Для перевірки підрядника рекомендуємо уточнити наявність у нього ліцензії та дозволу на зведення об'єктів. Якщо їх немає, то генпідрядник не може будувати житловий комплекс і, відповідно, у майбутньому будинок може бути не зданий в експлуатацію — ви не отримаєте свою квартиру. Те саме стосується субпідрядників, яким делегують частину будівельних робіт. При перевірці девелопера зверніть увагу на його репутацію – чи немає в Інтернеті інформації про скандальні забудови в минулому, чи немає відкритих судових справ (шукайте в Єдиному реєстрі судових рішень), чи можна пошукати хоча б скарги на нього.

Крім загальної інформації про учасників будівництва, рекомендуємо пошукати більш специфічні дані, наприклад, борги з податків: зробити це можна на сайті ДПСУ (Податкової служби України).

Ще один спосіб перевірити квартиру в новобудові – особистий огляд об'єкту.

Порада №2. Перевірте законність будівництва.

Переконайтеся, що роботи ведуться легально. Для цього слід провести аналіз дозвільної документації та прав на землю, виділену для будівництва ЖК.

Серед дозвільних документів у забудовника має бути ліцензія, дозвіл на будівництво, містобудівні умови та обмеження, технічні умови та документи на земельну ділянку, виділену під будівництво. Необхідно знайти в цих документах вимоги та умови, яких забудовник (або генпідрядник) повинен дотримуватися та перевірити це на практиці. При аналізі документів на землю необхідно подбати про перевірку цільового призначення ділянки, підстави її використання, наявність арештів та інших прихованих ризиків. Також важливо переконатися, що земельна ділянка призначена саме під житлове будівництво. Про наявність обтяжень на ділянку можна дізнатися з Реєстру прав на нерухомість.

Порада №3. Перевірте схему та умови угоди.

Придбання квартири на етапі будівництва – це не просто купівля-продаж, це інвестиція. Тому до умов такої угоди слід придивитися з особливою уважністю. Схема угоди пропонується забудовником і вам навряд чи вдасться внести зміни. Потрібно лише переконатися, що запропоновані умови вам підходять.

Існує кілька різновидів угоди. Наприклад, попередній договір, що передбачає укладання угоди купівлі-продажу у майбутньому. Документ містить набір умов та термінів його укладання. Також існує форвардний договір та договір купівлі-продажу майнових прав та інші форми.

Головне – перевірити пункти договору. А саме умови щодо штрафів для покупця та штрафів для забудовника, характеристик квартири, дат введення в експлуатації та термінів передачі прав, зміни площі квартири, терміну повернення коштів.

Як перевірити квартиру на вторинному ринку?

Перевірка квартири на вторинному ринку має свої особливості. В даному випадку йдеться про придбання вже існуючого житла: з одного боку, ви застраховані від таких ризиків, що житло так і не буде добудовано та введено в експлуатацію, але з іншого є ймовірність, що за час існування квартири з'явилися інші складності.

Є кілька юридичних порад для тих, хто бажає перевірити квартиру на вторинному ринку.

Перевірка житлової та комерційної нерухомості перед покупкою: поради юристів

Порада № 1. Дізнайтесь більше про власника квартири.

Насамперед, вам слід звернути увагу на власника нерухомості. Якщо власник житла мешкає за кордоном, можна організувати відеодзвінок. Якщо ви плануєте купити квартиру у представника за довіреністю, перевірте наявність нотаріальної довіреності. У ній важливі строки, повноваження, особисті дані.

Необхідно переконатися, що житло справді належить продавцеві і не має інших власників. Перевірити право власності на квартиру в Україні досить легко: вимагайте документи на житло в оригіналі, а також перевірте об'єкт у відповідному державному реєстрі прав на нерухоме майно. Переконайтеся, що немає інших спадкоємців, які в майбутньому могли б заявити свої права на частину квартири. Перевірте в Єдиному реєстрі судових рішень чи немає даних, що стосуються вашої квартири.

Порада №2. Перевірте історію квартири.

Щоб перевірити юридичну чистоту квартири, зверніться до Єдиного реєстру судових рішень. Там ви знайдете будь-які судові суперечки щодо об'єктів, якщо такі є.

Також важливо перевірити наявність арештів, іпотек та інших обтяжень. У деяких випадках навіть законний власник житла може не мати права на продаж квартири. Зокрема, якщо на неї накладено арешт або існує інша заборона на відчуження. Перевірити існуючі обмеження можна у Держреєстрі прав на нерухоме майно.

Перед покупкою житла на вторинному ринку необхідно переконатися, що немає боргів щодо комунальних послуг та будь-яких інших. Тут знадобиться свіжа довідка із ЖЕКу чи ОСББ, з якої можна переконатися, що заборгованостей немає – попросіть її у власника. Також рекомендуємо перевірити власника квартири у Реєстрі боржників.

Важливо перевірити, чи не зареєстровані в квартирі треті особи. Як правило, це можуть бути члени сім'ї продавця. Наявність реєстрації дає можливість законно використовувати нерухоме майно. Вам потрібно ретельно перевірити, що в квартирі ніхто не зареєстрований.

Порада №3. Переконайтеся, що чоловік/дружина та органи опіки в курсі продажу квартири.

Якщо власник квартири одружений або нещодавно пройшов процедуру розірвання шлюбу, найімовірніше, квартира є їх спільним майном. Не можна продавати її, не отримавши згоду чоловіка/дружини — і воно має бути письмовим та оформленим у нотаріуса. Так само слід зробити, якщо за адресою прописані діти — продавцю необхідно отримати дозвіл органів опіки.

Порада №4. Технічно оцініть показники квартири.

Подбайте про вивчення технічного паспорта, а також про те, щоб його характеристики збігалися з фактичним плануванням квартири. Якщо було зроблено якісь перепланування, має бути дозвіл на них. У майбутньому, якщо ви захочете продати, подарувати квартиру або передати у спадок, через незаконні (неоформлені) перепланування можуть виникнути юридичні труднощі.

Перевірка квартири перед покупкою – Юридична компанія Домінанта

Як випливає з наших порад, багато етапів перевірки нерухомості можна виконати самостійно. Ви можете крок за кроком аналізувати варіант, що сподобався, вишукуючи потенційні ризики. Зрозуміло, так треба робити з кожною квартирою, яка сподобалася.

Якщо ж ви звертаєтеся за послугами до професійних юристів, кожна квартира, що розглядається для потенційної покупки, потрапляє під пильний контроль досвідчених експертів. Не сумнівайтеся, у ваших опонентів буде юридична підтримка – заручіться нею і ви.

Перевірка будинку перед покупкою

Придбання приватного будинку, особливо у Києві чи Одесі, супроводжується своїми ризиками. У цьому розділі ми хочемо розповісти про те, як перевірити будинок при покупці: які документи мають бути у продавця, як перевірити землю та правильно оглянути саму споруду.

Які ризики можуть бути при купівлі приватного будинку без попередньої юридичної перевірки?

  • завищена вартість об'єкта;
  • приховані ризики в документах на будинок;
  • наявність обтяжень на землю або сам будинок;
  • проблеми з законом у власника приватного будинку;
  • наявність незаконних будівель на території ділянки;
  • і чимало інших проблем.

Якщо ви не впевнені в тому, що зможете перевірити будинок перед покупкою самостійно, звертайтесь до юридичної компанії «Домінанта».

ЗАЯВКА НА КОНСУЛЬТАЦИЮ

Як перевірити будинок перед покупкою?

Порада № 1. Огляньте будинок самостійно.

Якщо хочете перевірити будинок із точки зору загальної якості, виїжджайте на об'єкт. Вам потрібно переконатися в тому, що будівля знаходиться в належному стані, не потребує ремонту. Переконатись у тому, що всі комунікації підведені: світло, вода, електрика, опалення. Вивчіть усі інженерні комунікації візуально, це дасть уявлення про якість виконаних робіт.

Огляньте не лише будинок, а й прибудинкову територію, гараж та інші будівлі, що є на території земельної ділянки. Переконайтеся, що все відповідає опису і заявленим характеристикам.

Порада №2. Вивчіть документи на будинок та земельну ділянку.

Після того, як ви переконалися, що споруда виконана якісно та відповідає заявленим характеристикам, необхідно перевірити документи на будинок перед покупкою. Вивчіть всі правовстановлюючі документи, які є у продавця. Зіставте їх з інформацією у відкритих джерелах та офіційних державних реєстрах. Проаналізуйте документи на предмет ризиків, переконайтеся, що вас не бентежать жодні формулювання та характеристики.

Уважно вивчіть технічний паспорт, особисті документи власника будинку, такі як паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб. Також важливо перевірити державний акт на земельну ділянку, експертну оцінку житлового будинку.

Крім того, є документи, які не є обов'язковими для проведення операції купівлі-продажу, але ми рекомендуємо вимагати їх у власника. Це довідки з ЖЕКу про відсутність боргів щодо комунальних послуг, довідку про прописаних за адресою осіб, довідки з податкової у разі потреби.

Важливо! Пам'ятайте про те, що купуєте не лише сам будинок, а й земельну ділянку. Тому особливу увагу приділіть саме документам на землю. Може виявитися, що з документами на будинок все гаразд, а земля перебуває у власності не у продавця, а в когось іншого. Потрібно переконатися, що земельна ділянка фактично відповідає розмірам та іншим характеристикам, що зазначені в документах. Переконайтеся, що немає арештів, заборон на відчуження.

Порада №3. Перевірте особу продавця.

Вимагайте у власника будинку всі особисті документи, такі як паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб. До речі, перевірка сімейного стану продавця особливо важлива. Якщо на момент придбання нерухомості він був одружений, нехай навіть шлюб був і незареєстрований, будинок може бути спільним майном. Ви купите його, а потім до вас прийде чоловік/дружина продавця і вимагатиме свою законну частину будинку.

Перед покупкою приватного будинку важливо переконатися, що не існує діючих договорів про оренду, оскільки за нормами Цивільного кодексу такі договори зберігають свою актуальність навіть при зміні власника.

Новини

Перевірка комерційної нерухомості перед покупкою

Якщо ви плануєте купити будинок, споруду або земельну ділянку для подальшого використання з комерційною метою, вам необхідно ретельно перевірити нерухомість. Необхідно проаналізувати всю інформацію про об'єкт, документи та особистість самого продавця. І від того, яку саме комерційну нерухомість ви купуєте, залежатиме характер цього аналізу. Адже можна по-різному перевірити перед покупкою офіс, промисловий об'єкт, готель чи магазин, торговий центр, склад чи гараж.

Які ризики можуть бути при купівлі комерційної нерухомості без попередньої юридичної перевірки?

Є ціла низка можливих проблем, пов'язаних із придбанням комерційної нерухомості в Україні:

  • продавець не має достатніх прав на угоду купівлі-продажу: таке можливе за наявності кількох власників чи некоректно оформленої довіреності;
  • існують певні обтяження, наприклад, майно перебуває під арештом, є банківською заставою або перебуває під іпотекою;
  • претензії з боку третіх осіб у теперішньому чи майбутньому — це загрожує судовими позовами та іншими проблемами;
  • наявність проблем із дозвільними документами на будівництво або земельну ділянку, на якій розташована будівля;
  • продавцем є боржник, у якого є серйозні заборгованості;
  • ризик зіткнутися із шахраями чи несумлінними підприємцями;
  • наявність порушень при будівництві об'єкта, що несе ризики з точки зору його використання.

З огляду на всі вищевикладені ризики можна констатувати, що перевірка юридичної чистоти комерційної нерухомості перед покупкою — необхідність. Залишається лише обрати, як перевірити об'єкт — самостійно чи із залученням юриста.

Як перевірити комерційну нерухомість перед покупкою?

Порада № 1. Огляньте самостійно об'єкт комерційної нерухомості.

Вам, як майбутньому власнику офісу або магазину, важливо переконатися в тому, що всі будівельні, технічні та інші норми були дотримані при будівництві. Будівля має бути зведена та введена в експлуатацію відповідно до законів України.

Рекомендуємо виїхати на об'єкт та ретельно вивчити його зі спеціалістом. Потрібно перевірити, наскільки якісно реалізований об'єкт, чи є необхідні інженерні комунікації.

Порада №2. Ретельно вивчіть правовстановлюючі документи.

Документи слід проаналізувати паралельно з особистим оглядом комерційної нерухомості. Йдеться про технічний паспорт, правовстановлюючі документи, а також у ряді випадків про дозвіл на зведення об'єкта та введення в експлуатацію. Важливо, що різні об'єкти вимагають різного пакета документів: переконайтеся, що у вашому розпорядженні є вся документація. Консультація юриста з КФ АО «Домінанта» дозволить швидко визначити список документів, які необхідно вимагати у власника комерційної нерухомості.

Окрім документів на саме майно, потрібно перевірити відсутність обтяжень. Чи не є об'єкт запорукою чи об'єктом судових спорів. Важливо переконатися, що згодом у третіх осіб не виникне претензій до нового власника.

Радимо вивчити історію операцій із об'єктом. Буває, що угода виглядає цілком законною та питань не викликає, але проблеми можуть ховатися у минулому. Якщо нерухомість раніше була продана з порушеннями, це може загрожувати втратою майна в майбутньому.

Порада №3. Вивчіть особу продавця.

Якщо ви переконалися, що з самим об'єктом усе гаразд і фактично, і за документами, вивчіть продавця. З ким ви маєте справу? Можливо, з боржником чи шахраєм. Насамперед, перевірте документи, що засвідчують особу.

Вимагайте у власника комерційної нерухомості всі особисті документи, такі як паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб. Якщо на момент купівлі нерухомості він був одружений, навіть якщо шлюб був незареєстрований, об'єкт може бути спільним майном. Переконайтеся, що надалі не зіткнетесь із претензіями третіх осіб.

Юридична перевірка комерційної нерухомості – компанія Домінанта

Якщо ви хочете якісно перевірити офіс, магазин чи склад, будь-які види комерційної нерухомості в Україні, звертайтесь до юридичної фірми «Домінанта». Ми маємо великий досвід у сфері нерухомості, у нашій команді є висококваліфіковані експерти з питань угод купівлі-продажу та перевірки об'єктів нерухомості, які готові стати на ваш захист та стати надійним партнером на будь-яких етапах угоди.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто